Jak vládní opatření zatěžuje zdravotnictví aneb proč je pro zdravotníky lepší ukončit tu testovací covid - šaškárnu

03.02.2022

Jistě si vzpomenete na "pekelné vánoce", kterými nás strašil dr. Kubek. Nemocnice měly praskat ve švech.

Realita však byla zcela šokující- i přes vrchol "epidemie", která měla vyjít právě na období okolo svátků, dramaticky poklesl nejen počet pozitivně testovaných na covid - 19 (což se čekalo vzhledem k nižšímu počtu testů), ale - světe div se - dramaticky klesl počet lidí hospitalizovaných s covidem a dokonce také počet pacientů v těžkém stavu. Jak je to možné? 

Situaci pochopíme, představíme - li si, že u každého plánovaného přijetí do nemocnice se pacienti testují. Pokud vyjdou (čistě náhodou) např. před plánovanou operací covid pozitivní, znamená to přesun na covidovou jednotku nemocnice, případně propuštění do domácí izolace. Reálně velká část pacientů domů s covidem nechce- z obavy o nakažení příbuzných (mnohdy plně očkovaných)- tito pacienti tedy putují na dobře placené covidové lůžko, kde přečkají karanténu, i když jsou bezpříznakoví. 

Vše uvedené potvrzují nejen zkušenosti řadových zdravotníků, ale dokonce i např. ředitel FN Motol, pan Ludvík, který vysloveně uvádí- nebojíme se covidu, ale karantén, odkaz na rozhovor zde:   https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ludvik-karanteny-uplne-zrusme-nema-to-smysl-40385467 


Řešení (umělé) zátěže zdravotnictví v době virózy omikron:

- netestovat zdravé (odpadá zbytečná zátěž praktiků, odpadají karantény zdravotníků kvůli pozitivním zdravým dětem atd)

- netestovat nerizikové nemocné s lehkými příznaky (nemá to smysl z pohledu terapie, ta bude stejná jako u rýmy či jiné běžné virózy)

- zrušit karantény (v době omikronu zbytečné, copak u chřipky je celá rodina v karanténě?, omikron není nebezpečnější než běžná chřipka, jak prokázaly četné zahraniční studie)

- přestat lidi strašit (roste pak počet hospitalizací tzv. "pro jistotu", ze sociálních a psychologických důvodů)

- přestat lidem ničit nespecifickou obranyschopnost společenskou izolací a respirátory (nežijeme a nikdy nebudeme žít ve sterilním prostředí, jsme v neustále interakci s prostředím, slizniční imunita potřebuje antigenní stimuly z prostředí)

Toto vše zajistí skutečnou tečku za pandemií strachu, a umožní zdravotníkům věnovat více energie a času skutečně nemocným. Zdravotní systém není nafukovací, a pokud je zahlcen zdravými pozitivními, je o to méně času na včasnou léčbu nemocných.

MS